انواع آلاچیق ها و کاربرد ها و ساختار آنها

فهرست مطالب

آلاچیق چیست؟

آلاچیق یا تارم در واقع به یک اتاقک بدون دیوار گفته می‌شود که اکثرا در محیط های باز مانند باغ ها ، پارک ها ، باغچه ها و سایر محیط های سرباز قرار داده می‌شود.

کاربرد های آلاچیق

آلاچیق ها به طور عمده برای کاربرد های زیبایی در محوطه ها استفاده می‌شود که باعث افزودن جذابیت و زیبایی به محیط اطراف می‌شوند.

لذت بردن از فضای باز و محیط طبیعی ، یکی از مهم ترین اهداف ساخت آلاچیق در فضا های سرباز است که در عین محفوظ ماندن در برابر بارندگی یا تابش شدید نور آفتاب ، امکان لذت بردن از فضای باز را به افراد می‌دهد.

ساختار آلاچیق ها

فارغ از اندازه و سبک آلاچیق ، همه ی آلاچیق ها دارای ۳ قسمت خیلی مهم هستند:

پی یا شالوده آلاچیق

این قسمت از آلاچیق معمولا دیده نمیشوند اما مهم ترین و حساس ترین قسمت آلاچیق را شکل می‌دهند. پی یا شالوده آلاچیق به قسمتی گفته میشود که ستون های آلاچیق و سایر اجزاء آلاچیق بر روی آن پیاده‌سازی میشود. در طراحی و پیاده سازی این قسمت خیلی باید دقت کرد زیرا بستری که پی آلاچیق روی آن سوار میشود، به مرور زمان دچار نشست شده و این عامل باعث میشود که ظاهر زیبای آلاچیق تحت تاثیر قرار گرفته و آلاچیق از فرم استاندارد خود خارج شود.

ستون های آلاچیق

همانطور که برای همه سازه ها و ساختمان ها ستون در نظر گرفته می‌شود ، آلاچیق ها هم از این قاعده مستثنا نیستند. ستون ها در آلاچیق وظیفه انتقال وزن ایجاد شده توسط سقف را به پی آلاچیق دارند و با توجه به ساختار آلاچیق میتوانند در ابعاد ، نوع و جنس های مختلفی ایجاد و یا کارگذاشته شوند. بسته به ساختار آلاچیق ، ستون های آن میتوانند از متریال های مختلفی ساخته شوند این متریال ها عبارتند از: چوب ، پروفیل ، بتن ، لوله های فلزی که معمولا استفاده از پروفیل برای ستون ها امری رایج تر است.

سقف آلاچیق

این قسمت از آلاچیق ها معمولا سنگین ترین و پر هزینه ترین قسمت از ساختار آلاچیق ها است. در طراحی آلاچیق ها این سقف ها از انواع مختلفی تشکیل شده اند که می‌توان به: خرپا چوبی ، خرپا فلزی ، دو شیب ، چهار شیب ، دایره ای یا گنبدی اشاره نمود. بعد از اینکه ساختار سقف ایجاد شد، نوبت به اجرای پوشش سقف می‌رسد.

برای اطلاع از شرایط و قیمت انواع آلاچیق با شماره 09122832315 تماس بگیرید

انواع آلاچیق

عموما آلاچیق ها برحسب متریالی که ساخته می‌شوند، نامگذاری می‌شوند.

همه ما می‌دانیم برای اسخت الاچیق ها از متریال های محکمی مانند چوب، فلز، سنگ و بتن استفاده می‌کنند.
به همین خاطر از 2 متریال چوب و فلز به طور عمده برای ساختن آلاچیق ها استفاده می‌شود و به همین دلیل آلاچیق ها معمولا به دو دسته فلزی و چوبی تقسیم می‌شوند.