انواع پوشش سقف شیبدار

از انواع سبک ‌های ساخت سقف ساختمان برای نواحی مختلف آب و هوایی می توان سقف شیروانی را نام برد
سقف شیروانی نوعی معماری سنتی به حساب می آید که طرفداران بسیار زیادی دارد، افراد به علت مزایای زیادی که اینگونه سقف ها دارند و البته ظاهری متفاوت، آن را برای پوشش سقف های خود بر می گزینند. در انتخاب نوع سقف و پوشش برای هر ساختمان عواملی از قبیل آب و هوا و زیست محیط بسیار حائز اهمیت هستند. برخلاف سقف های مسطح، سقف های شیروانی و شیبدار برای منازلی با طراحی‌ های خاص و مسکونی در مناطق مختلف کاربرد دارند.

فهرست مطالب

پوشش سقف شیروانی به دلیل تنوع بسیار بالایی که دارد، راحتی نصب و همین طور زیبایی و طراحی خاص کاربرد بسیار گسترده ‌ای دارد. اینگونه پوشش ها در بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش مصرف بی رویه انرژی تاثیر بسزایی دارند. در ادامه این مبحث می خواهیم بیشتر با برخی از این پوشش های سقف شیروانی و مصالح تشکیل دهنده آنها آشنا شویم.

آشنایی با انواع پوشش سقف شیبدار و کاربرد آن ها
آشنایی با انواع پوشش سقف شیبدار و کاربرد آن ها

سقف شیروانی شینگل

شینگل نوعی از پوشش بام شیبدار به شمار می آید که با لایه فایبرگلاس به عنوان پایداری دهنده و اشباع شده توسط نوعی قیر با کیفیت بالا تولید شده و سپس با دانه های معدنی و با رنگ های گوناگون پوشانده می شود.

شینگل رایج ترین پوشش سقف شیروانی یا شیروانی در منطقه آمریکا و کانادا با بیش از ۱۰۰سال قدمت به شمار می آید. یکی از مهم ترین و رایج ترین انواع پوشش های سقف شیروانی شینگل است که برای پوشش سقف ویلا، آلاچیق و سوله استفاده می شود. این نوع پوشش در رنگ ها، اشکال و جنس های مختلف تولید می شود و به زیبایی نمای داخلی و خارجی سقف شیروانی کمک می کند. امروزه از شینگل به منظور پوشش اصلی سقف شیروانی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می کنند. در سقف شیروانی شینگل زاویه شیب بین ۱۵ تا ۷۰ درجه سانتی گراد متغیر است.

جنس سقف شیروانی شینگل

شینگل از یک لایه نوار فایبر گلاس با نوعی قیر اشباع شده مقاوم و سطح آن با گرانول های رنگی پوشانده می شود. این دانه های معدنی علاوه بر زیبایی زیادی که به نمای سقف می دهند از شینگل در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید نیز محافظت می کنند.

در طراحی و ساخت شینگل توجه ویژه ای به یکسری نکاتی از جمله ایزولاسیون در مقابل تغییرات دما، انعکاس نور خورشید، انعطاف ‌پذیری در برابر ضربه، مقاومت در مقابل وزش باد های شدید، شکل‌گیری به فرم های گوناگون سطوح شیب ‌دار و منحنی شده است.

مواد تشکیل دهنده شینگل
مواد تشکیل دهنده شینگل

ابعاد سقف شیروانی شینگل

هر کدام از انواع سقف شیروانی شینگل ابعاد مخصوص به خود را دارند. هنگام تهیه سقف برای منزل خود باید به ابعاد آن توجه کنید تا طبق نقشه ساختمان پیش بروید.

هر ۷ ورق شینگل ایرانی می تواند یک متر مربع را پوشش دهد.

ابعاد شینگل
ابعاد شینگل

مزایای سقف شیروانی شینگل چیست؟

شینگل در مقابل رطوبت، آب، تغییرات جوی مثل باران و برف از مقاومت بالایی برخوردار است. با گذر زمان قطرات آب و رطوبت در لایه زیرین این نوع پوشش نفوذ نمی کند. البته این نوع پوشش به کمک عایقی که در زیر شینگل نصب می شود در برابر نفوذ رطوبت و آب مقاومت می کند. امروزه این نوع پوشش سقف شیروانی جایگزین سایر پوشش ها مثل چوبی و آهنی شده است. به این علت که پوشش های چوبی در مقابل رطوبت و آب مقاومت نمی کند و دچار پوسیدگی و فرسایش می شود. پوشش های آهنی نیز ممکن است در مقابل رطوبت و ترکیبات شیمیایی زنگ  بزنند.

پوشش سقف شیروانی شینگل در مقابل اشعه های فرابنفش و مادون قرمز نور خورشید بسیار مقاوم می باشد. اشعه های نور خورشید باعث می شوند ترکیبات شیمیایی و رنگ پوشش های مختلف سقف شیروانی از بین رفتن بروند. اما گرانول های سنگی موجود در این نوع پوشش، نقش قابل توجهی در ثبات رنگ دارند و از رنگ پریدگی پوشش سقف شیروانی شینگل جلوگیری می کنند. در نتیجه هر چقدر که کیفیت گرانول های سنگی به کار رفته در ساختار این نوع پوشش بیشتر باشد، مقاومت آن در مقابل نور خورشید بیشتر خواهد بود.

از بهترین مزیت های پوشش سقف شیروانی شینگل این است که به راحتی می توان بر روی سطح آن تردد کرد. این نوع پوشش در مقابل لرزش های زلزله دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر پوشش ها است و خطرات کمتری را برای ساکنین ایجاد می کند. از این نوع پوشش معمولا در مناطق زلزله خیز استفاده می شود.

مزایای سقف شیروانی شینگل
مزایای سقف شیروانی شینگل

اینگونه پوشش در ابعاد، اشکال و رنگ های متفاوتی تولید می شوند. همین امر موجب آن شده است که تنوع در ساختار و رنگ این نوع پوشش افزایش یابد. این نوع پوشش قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. شینگل را می توان به راحتی بر روی سقف های شیبدار مختلف و پیچیده نصب کرد و مورد استفاده قرار داد. این نوع پوشش ماندگاری و طول عمر بیشتری در مقایسه با سایر پوشش های سقف شیروانی دارد.

وزن شینگل سبک است و به همین دلیل فشار زیادی به سقف ساختمان های مختلف وارد نمی شود. این نوع پوشش در مقابل شعله های آتش بسیار مقاوم است و خاصیت اشتعال پذیری ندارد‌.

سقف شیروانی آردواز

یکی از مقاوم ترین و قدیمی ترین پوشش سقف های شیبدار آردواز محسوب می شود که به انگلیسی Fiber cement نامیده می شود. این پوشش از سالیان دور به عنوان بهترین متریال جهت پوشش های سقف شیروانی مورد استفاده قرار می گرفته است. آردواز در واقع به نوعی از مصالح ساختمانی گفته می شود که برای زیباتر شدن پوشش سقف شیروانی و یا در جهت محافظت کردن از نمای ساختمان ها استفاده می شود. همانطور که گفته شد این ترکیب جزء اولین محصولات برای پوشش سقف های شیبدار به شمار می آید که می توان گفت بهترین نظر و زیبا ترین انتخاب برای سایبان درب وروردی نیز می باشد. این مصالح ساختمانی متشکل از الیاف مصنوعی، سیمان، پنبه نسوز، مواد شیمیایی، آزبست و آب می باشند.

آشنایی با سقف شیروانی آردواز و ویژگی آن
آشنایی با سقف شیروانی آردواز و ویژگی آن

 ورقه های این نوع مصالح ساختمانی (آردواز) معمولاً به صورت پله ای و با شیب های متفاوت طراحی می شوند و بر روی سقف شیروانی ساختمان ها و خانه های ویلایی، سقف آلاچیق ها، بالای پنجره ها، بر روی نمای اصلی ساختمان ها و.. نصب می شوند. با اینکه ممکن است شکل ظاهری ورقه های آردواز تداعی کننده رنگ بتن به نظر آیند ولی از آنجائیکه قابلیت رنگ پذیری دارند می توانید هر رنگی می خواهید به آن ها بزنید.

ویژگی های سقف شیروانی آردواز چیست؟​

 • این مصالح ساختمانی مقاومت و دوام بالایی دارند و از نفوذ هر گونه عوامل خارجی مانند باران، گرد و خاک و… جلوگیری می کنند.
 • طراحی زیبا و کلاسیک دارند و بسیار سبک وزن و غیر قابل نفوذ هستند.
 • ورقه های آردواز از بام ساختمان شما در برابر بارش های سنگین برف، باران، تگرگ، آلودگی های شیمیایی، تغییرات شدید دمایی و خوردگی ها محافظت می کنند.
 • به دلیل اینکه ورقه های آردواز تحت فشار بالا تولید می شوند، مقاومت و دوام آن ها بسیار بیشتر از ورق های صاف معمولی می باشد و در بادوام سازی آلاچیق ها، اتاقک‌ های کلبه ‌ای، سر در ورودی مجتمع ها و پارکینگ ها، فضاهای استراحتگاهی در جنگل ها و… بسیار کاربردی هستند.
 • ین محصول به صورت آماده تهیه می شود و مدت زمان نصب آن بسیار کوتاه می باشد.
 • در آخر آردواز، به ساختمان نمای فوق ‌العاده زیبا و کلاسیک می ‌دهد.

ابعاد سقف شیروانی آردواز

امروزه طرح های متنوعی را از آردواز در ایران و جهان می توان مشاهده کرد. اما عموما دو نوع طرح آردواز یعنی طرح پولکی مانند و طرح چهارگوش کاربرد های بیشتری دارند. نوعی دیگری از آن به نام آردواز گرد هم در برخی از طرح ها کاربرد بسیاری دارد. در واقع قالب آردوازها را به این شکل برش می دهند و آماده می کنند. برش های این پوشش ساختمانی به شکل صفحاتی در ابعاد ۳۰×۶۰ سانتی متر و با ضخامت ۰.۵ سانتی متری آماده می گردند و در زمان اجرا بر روی یکدیگر سوار می شوند.

مزایای سقف شیروانی آردواز چیست؟​

 • زیبا سازی نمای ساختمان به دلیل دربر داشتن طرح های مبتکرانه بسیار شیک و عامه پسند
  • متنوع بودن آن
  • نصب و راه اندازی بسیار آسان و بدون دردسر آن ها نسبت به سقف های معمولی ساختمان ها
  • استفاده کمتر از مصالح ساختمان و بالطبع پایین آمدن هزینه ها
  • سازگاری زیاد با شرایط متفاوت جوی در مناطق مختلف سراسر کشور
  • مقاومت بالای آن ها در برابر حوادث و بلایای طبیعی از جمله زلزله و طوفان و تند باد و…
  • وزن فوق العاده سبک این نوع از سقف ها که از جمله مهم ترین مزیت های استفاده از سقف های شیروانی محسوب می شود.

در نهایت باید گفت که جلوگیری از ورود آلودگی های شیمیایی به درون ساختمان، عدم خوردگی و آسیب دیدگی در برابر تغییرات شدید آب و هوایی نیز از دیگر ویژگی ها و مزیت های ممتاز آردواز می باشد.

مزایای سقف شیروانی آردواز
مزایای سقف شیروانی آردواز

سقف شیروانی دکرا

سقف دکرا (ورق سنگریزه ای) را  به جرات می توان زیبا ترین ، جذاب ترین و مقاوم ترین متریال، جهت پوشش انواع شیروانی سقف ویلا ها در طرح های مدرن نام گذاری کرد. این محصول منحصر به فرد و زیبا با جنس ورق گالوالوم و آلوزینک و لایه آنتی باکتریال ،آلیاژ مس به همراه سنگریزه های طبیعی معدنی منظم و لایه اکریلیک پرایمر می تواند تمام خواسته های شما را از یک سقف و نمای زیبا و طبیعی فراهم کند.  همچنین این پوشش با دارا بودن عمر بسیار بالا می تواند، خیال شما را از هر گونه نگرانی در جهت آب بندی و شکستگی راحت کند.

سقف شیروانی دکرا
سقف شیروانی دکرا

ویژگی های سقف شیروانی دکرا چیست؟​

 • هسته اصلی سقف دکرا از جنس آلوزینک یا گالوالوم می باشد که روی آن توسط دانه های سنگریزه پوشانده شده و در تایل‌ های شیبدار آن نیز گالوالوم استفاده شده است. این آلیاژ از فولاد، آلومینیوم و روی ساخته شده است.
 • این سقف سنگریزه ‌ای علاوه بر این که دارای زیبایی چشم نوازی می باشد از تراکم بالاتری در مقایسه با انواع مشابه برخوردار است.
 • در سقف دکرا سنگریزه ‌ها به وسیله یک لایه شفاف و محافظ اکریلیکی پوشانده شده اند. این لایه مانع از نفوذ گرد و غبار، رشد و جایگیری خزه و جلبک می شود و همچنین باعث اتصال مضاعف سنگریزه ‌ها و درخشان شدن و زیبایی منحصر به فرد سطح تایل می ‌شود.
ویژگی های سقف شیروانی دکرا
ویژگی های سقف شیروانی دکرا

ابعاد سقف شیروانی دکرا

مزایای سقف شیروانی آردواز چیست؟​

وجود آلیاژ گالوالوم و روی در هسته ی دکرا که در برابر خوردگی و فرسودگی، ویژگی های به مراتب بالاتری نسبت به ورق های گالوانیزه داراست (بیش از ۹ برابر) باعث ایجاد سختی و استحکام بی نظیری در این محصول زیبا شده است.

وجود سنگریزه های پرتراکم و منظم در ورق دکرا با نمای منحصر به فرد و نقش حفاظتی ورق با لایه اکریلیکی و عدم زنگ زدگی فلز گالوالوم در برابر تغییرات جوی، باعث می شود تا زیبایی این محصول همیشه ماندگار باشد و جلا و رنگ آن در دراز مدت محو نشود.

مزایای سقف شیروانی دکرا
مزایای سقف شیروانی دکرا

برای اطلاع از شرایط و قیمت انواع سقف شیروانی با شماره 09122832315 تماس بگیرید

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *